לימוד ניהול שרתי לינוקס למתחילים

מחפשים ללמוד ניהול שרתי לינוקס? בואו נעשה לכם סדר! זה נכון שניהול שרתי לינוקס הוא כיום אחד המקצועות המבוקשים ביותר בתחום ההייטק, אבל אם אתם רוצים תעודה מוכרת שבאמת תפתח לכם דלתות בתעשייה אתם צריכים ללמוד במקום מוכר, ועדיף לשאוף כבר מההתחלה לעבור את בחינת ההסמכה LPI, העדיפו מראש מכללה שמכינה אתכם לבחינת הסמכה זו.

לינוקס בקצרה

לינוקס היא מערכת הפעלה בקוד פתוח, וזוהי כנראה הסיבה העיקרית שהיא הפכה לאחת ממערכות ההפעלה הנפוצות ביותר. מפעלים רבים מקימים את התשתית שלהם על בסיס מערכת ההפעלה של לינוקס. לינוקס היא אחד הכלים החזקים ביותר לניהול מערכת ענן, מערכת שהפכה היום לחיונית בכל בית עסק כמעט. ידע בתפעול וניהול שרתי לינוקס פותח בפניכם דלתות תעסוקה רבות.

משך הקורס ומה לומדים

לימוד ניהול שרתי לינוקס נמשך כחצי שנה, כשלאחר מכן יוכל בוגר הקורס להשתלב בעבודה הנחשקת. אך כדי שאכן יוכל בוגר הקורס להשתלב בעבודות אלה כעובד מן המניין עליו לעבור את הקורס במקום מתקדם שמתעדכן כל הזמן בטכנולוגיות המתחדשות בתחום ומביא אותה לתוך הסילבוס ולתוך סדרי הלימודים.

במסגרת מגמת ניהול שרתי לינוקס למתחילים לומד הסטודנט קורס מבוא ללינוקס, לאחר מכן התקנת שירותי לינוקס וניהולם בפועל, ולבסוף באם ירצה הוא יידרש להתכונן למבחן ההסמכה LPI. ישנם מכללות שההכנה למבחנים אלה היא חלק מובנה של הקורס.

מהם דרישות הקורס ומה התעודה המתקבלת בסוף

הקורס מתקיים בדרך כלל בשיעורים של פעם בשבוע למשך כחצי שנה. ברוב המכללות אין דרישות קדם מעבר לריאיון אישי או מבחן התאמה מינימלי. הקורסים מתקיימים בשיעורים פרונטליים (למעט תקופת הקורונה כמובן). בסוף הקורס מקבל בוגר הקורס תעודת 'מנהל שרתי Linux'. ייתכן שכעת לאחר תקופת הקורונה יישארו חלק מהמכללות בשיטת הלימוד מרחוק. יש לכך, כמו לכל דבר בחיים, יתרונות וחסרונות.

תכני הלימוד:

בחלקו הראשון של הקורס לומדים את נושאי הבסיס: הכרת המערכת והיכולות שלה לעומת מערכות הפעלה אחרות, התקנת המערכת ופקודות בסיסיות. בהמשך לומדים כיצד להשתמש בשרת אינטרנט וכן בניית אתר, כיצד להשתמש בשרת SAMBA ושיתוף קבצים דרך השרת, הקמה של שרת DB באמצעות MySQL, והגדרות מתקדמות – ניטור וסריקת רשתות ועוד.

בחציו השני של הקורס לומדים על הארכיטקטורה של לינוקס, על הגדרת לינוקס כלקוח רשת, וכן אבטחת המערכת וטיפול בהרשאות גישה ובקבצים, תחזוקה והתקנה ועוד, בין נושאי התחזוקה הנלמדים: כיצד מאתחלים את המערכת, שחזור קבצים וגיבוי, הוספת משתמשים, סיוע למשתמשים ועוד.  

קורסים ותחומים דומים להוספת והשלמת ידע

מקצועות משיקים ומשלימים לניהול שרתי לינוקס: בניית אתרים בוורדפרס, בניית בסיסי נתונים ומערכות ניהול תוכן, תכנות php, קורסי סייבר ואבטחת מידע, עיצוב גרפי ב-UI/UX, שיווק דיגיטלי וקידום אתרים, קורס ניהול רשתות ומחשוב ענן, פיתוח אוטומציה ועוד. עולם המחשוב והסייבר הוא כיום שוק שמגלגל מיליארדים בכל העולם ומפרנס חלק נכבד מאוכלוסיית העולם. לא בא לכם להצטרף?!